facebook

Rezydenci Wyszehradzcy w Willi Decjusza

Pandemia i związane z nią zamknięcie granic między państwami V4 sprawiły, że Wiosenna Edycja tegorocznych Wyszehradzkich Rezydencji Literackich została przesunięta na środek lata. Od 15 lipca mamy przyjemność gościć w Willi Decjusza czworo pisarzy: Pavla Klusáka (Czechy), Mónikę Rusvai (Węgry), Krzysztofa Umińskiego (Polska) oraz Marcela Lacko (Słowacja).

 

Bardzo się cieszymy, że po krótkiej przerwie Dom Łaskiego, gdzie mieszkają nasi rezydenci, znowu mógł zatętnić życiem!

 

 

 

 

 

Pavel Klusák (Czechy) – od 1989 roku pisze o muzyce, prowadzi audycje muzyczne Czeskim Radiu (Český rozhlas) i pracuje jako kurator festiwali. Opublikował trzy książki non-fiction. Obecnie pracuje nad krytyczną biografią Karela Gotta – legendarnego piosenkarza popowego dawnej ČSSR w czasach totalitaryzmu. Jako scenarzysta i reżyser Klusák zajmuje się kinem eksperymentalnym i dokumentalnym. Jego debiut reżyserski „Hudba Zdeněk Liška” (Muzyka: Zdeněk Liška) przedstawia historię Zdenka Liški, giganta muzyki filmowej oraz pioniera muzyki elektronicznej. Pavel jest absolwentem Wydziału Filmowego i Telewizyjnego Akademii Sztuk Scenicznych (scenariusz) oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Karola (literatura i język czeski) w Pradze.

 

 

Mónika Rusvai (Węgry) – autorka mythic fantasy. Interesuje się europejskim folklorem i mitologią, a w swoich książkach stara się odkryć współczesne znaczenie tradycji ludowych. Obecnie jest doktorantką na Uniwersytecie w Szeged, gdzie zajmuje się anglojęzyczną literaturą fantasy, koncentrując się na różnorodnych przedstawieniach lasów w fantastycznych tekstach. Jej debiutancka powieść „Tündöklő” (2019) nawiązuje do węgierskiej wiedzy o smokach i traktuje o historycznej traumie oraz ponownej interpretacji dziedzictwa kulturowego. Obecnie pracuje nad swoją drugą powieścią, opartą na legendach zawierających motyw podróży do podziemi w XX-wiecznej Europie Środkowej.

 

 

Krzysztof Umiński (Polska) – urodził się w 1984 roku w Warszawie. Współtworzył scenariusze do filmów „Kamper” i „Córka trenera”. Publikował w „Bluszczu”, „Literaturze na Świecie” i „Nowych Książkach”, stale współpracuje z „Dwutygodnikiem”. Przełożył m.in. książki Alberta Cohena, Marka Dannera, Rohintona Mistry’ego i Arundhati Roy oraz kilka francuskich komiksów. Obecnie pisze eseistyczną książkę o trzech tłumaczkach literatury w powojennej Polsce.

 

 

Marcel Lacko (Słowacja) – pisarz, filmowiec, twórczy flâneur i redaktor magazynu kulturalnego „Enter”. Jest autorem powieści pt. „Marcel Lacko – Autobiografia” oraz zbioru poezji „W poszukiwaniu autora”. Jego utwory były tłumaczone na język angielski, słoweński, węgierski, czeski i polski. Wyreżyserował film fabularny „The Mirror” oraz dokument „Marcel, Are You Here?”. Jest także autorem sztuki teatralnej pt. „Modern Love”.

 

 

 

 

 

 

Zobacz także