facebook

Posumowanie Festiwalu Wielokulturowy – Nowi Krakowianie 2021

Festiwal Wielokulturowy – Nowi Krakowianie 2021 za nami!

Czas na kilka słów podsumowania.

 

 

Festiwal Wielokulturowy – Nowi Krakowianie, to inicjatywa, która łączy ludzi różnych narodowości, kultur i religii, mieszkających w Krakowie. W tym roku, organizatorzy – Stowarzyszenie Willa Decjusza,  Fundacja Internationaler Bund Polska oraz Partnerzy, przygotowali 10 dniowy, bogaty program, którego celami były: integracja środowiska lokalnego wokół idei różnorodności kulturowej, stworzenie możliwości nawiązania współpracy i integracji pomiędzy organizacjami pozarządowymi, cudzoziemcami i mieszkańcami Gminy Miejskiej Kraków oraz znoszenie stereotypów i uprzedzeń, które towarzyszą zmianom demograficznym w przestrzeni miejskiej.

 

 

Festiwal Wielokulturowy w 2021 roku odbył się pod hasłem Nowi Krakowianie – określenie to, odnosi się do nowych mieszkańców miasta, którzy przybywając z najdalszych zakątków świata, zdecydowali się wybrać Kraków jako miejsce swojego zamieszkania, pracy bądź edukacji.

 

 

W ramach tegorocznej edycji odbyło się 41 wydarzeń, w tym: spotkania, prelekcje, warsztaty kulinarne, językowe, muzyczne i taneczne, spacery tematyczne, konkursy oraz akcje społeczne animujące i poszerzające przestrzeń współpracy, otwartości i dialogu. 

 

 

Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców Krakowa. Blisko 30% uczestników Festiwalu wzięło w nim udział po raz pierwszy. Tym bardziej cieszy nas fakt, że pozostała grupa – 70% uczestników znało już inicjatywę i zdecydowało się uczestniczyć również w tegorocznej edycji Festiwalu.

 

 

 Główne źródło informacji o Festiwalu stanowił oficjalny profil wydarzenia na Facebooku pt. „Festiwal Wielokulturowy – Nowi Krakowianie 2021, który dotarł do ponad 30 000 odbiorców (tj. osób, które wyświetliły informację o wydarzeniu).

 

 

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu, zdecydowano się na kontynuację akcji społecznych animujących i angażujących mieszkańców Krakowa zapoczątkowanych podczas poprzedniej edycji Festiwalu. Dzięki kontynuacji współpracy z Biblioteką Kraków, przeprowadzona została druga edycja „Wielokulturowej Biblioteki” – akcji mającej na celu powiększenie oferty czytelniczej krakowskiej biblioteki o wspaniałe albumy, książki historyczne, reportaże i eseje w obcych językach, jak i wartościowe pozycje autorów zagranicznych przetłumaczone na język polski. Do „Wielokulturowej Biblioteki” oprócz krakowskich Konsulatów zostały zaproszone krakowskie wydawnictwa, które z zaangażowaniem włączyły się w akcję. Przekazano ponad 150 książek, które, w trakcie trwania Festiwalu trafiły na ręce Pani Dyrektor Biblioteki Kraków – Agnieszki Staniszewskiej-Mól.

 

 

Pośród zorganizowanych wydarzeń, na tle innych, zdecydowanie wyróżniał się plebiscyt „Smaki Wielokulturowości”, który miał na celu promowanie krakowskich restauracji prowadzonych przez obcokrajowców – Nowych Krakowian, pokazywanie obecności mniejszości narodowych i etnicznych oraz ich wkładu w życie codzienne Krakowa i krakowian, a także zaprezentowanie oferty oryginalnych, wielokulturowych restauracji w naszym mieście. W plebiscycie udział wzięło 7 zgłoszonych przez krakowian restauracji (Dutch Point, Pistachio Box, Mezzalians, Tase of India, Pan Kimbap, Al Medina, Wietnam), a na wszystkich kandydatów oddano w sumie 537 głosów, Zwycięzcą plebiscytu została restauracja Dutch Point, który zdeklasował konkurencję uzyskując 274 głosy, gratulujemy!

 

 

Fundacja Internationaler Bund Polska, współorganizator tegorocznej edycji Festiwalu od marca 2021 roku jest operatorem Centrum Wielokulturowego w Krakowie. Podczas Festiwalu, to właśnie dzięki IB Polska i Centrum uczestnicy mogli wziąć udział w szeregu różnorodnych warsztatów i wydarzeń, do których zaliczały się warsztaty kulinarne (kuchnia syryjska, żydowska, meksykańska i romska), spacery tematyczne prowadzone w 4 różnych językach  (m.in. angielski, rosyjski, polski, ukraiński). Poza warsztatami kulinarnymi uczestnicy Festiwalu mogli wziąć udział w warsztatach tanecznych z Afro Dance, czy warsztatach antydyskryminacyjnych, których celem było pokazanie realiów osób, które są zmuszone opuścić swój dom. Krakowianie mieli także okazję wysłuchać historii osób, które przyjechały do Krakowa z Afganistanu oraz krajów arabskich w ramach dwóch spotkań Let’s Talk Afganistan & Let’s Talk Arabic Culture. Co więcej, Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców, działający przy Centrum Wielokulturowym w ramach Festiwalu zorganizował dzień porad, podczas którego przedstawiciele urzędów (m.in. Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Narodowego Funduszu Zdrowia, czy  Grodzkiego Urząd Pracy), odpowiadali na pytania nowych Krakowian, a na oficjalnym profilu FB Centrum Wielokulturowego w Krakowie odbył się webinar w j. angielskim o alternatywnym rozwiązywaniu sporów, czyli mediacji.

 

 

Festiwal Wielokulturowy – Nowi Krakowianie 2021 należy do programu Otwarty Kraków i został sfinansowany przez Gminę Miejską Kraków.  Otwarty Kraków, od 2016 roku działa na rzecz stworzenia warunków i klimatu społecznego, który sprawia, że nowo przybyli mieszkańcy czują się pełnoprawną częścią społeczności miasta.

 

 

Jako organizatorzy, mamy nadzieję, że poprzez zorganizowane przez nas wydarzenia zarówno polskojęzyczni mieszkańcy Krakowa, jak i Ci, którzy dopiero się tu przeprowadzili i poznają miasto mogli poczuć jego otwartość i piękno jego różnorodności.

 

 

W tym miejscu, dziękujemy wszystkim Partnerom, zaangażowanym w tegoroczną edycję Festiwalu. To dzięki wspólnej pracy, ponownie spotkanie wokół wspólnych idei mogło się odbyć. Mamy nadzieję, że Festiwal połączy nas również w przyszłym roku. W najbliższym czasie powrócimy do Was z materiałem filmowym podsumowującym wydarzenie.

 

 

Dziękujemy, że byliście z nami!

 

Zobacz także