facebook

Podsumowanie 19. edycji Letniej Szkoły Wyszehradzkiej

5 lipca, w murach Willi Decjusza spotkaliśmy się, aby oficjalnie rozpocząć 19. edycję Letniej Szkoły Wyszehradzkiej, projektu, który od lat inspiruje i daje szansę na rozwój młodym liderom, studentom i obywatelom krajów Grupy Wyszehradzkiej, oraz krajów sąsiedzkich.

 

Podczas tegorocznej edycji LSW, gościliśmy 29 uczestników z 10 krajów: państw Grupy Wyszehradzkiej, Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Ukrainy i Meksyku. Z dumą powitaliśmy również ekspertów z całej Europy oraz przedstawicieli korpusu dyplomatycznego i konsularnego m.in.: Patryka Błaszczaka – Zastępcę Dyrektora Departamentu Polityki Europejskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i Koordynatora Narodowego Współpracy Wyszehradzkiej, Mártę Ritecz-Sekulic  – Zastępcę Konsula Generalnego Węgier w Krakowie, Tibora Opělę – I Sekretarza Ambasady Republiki Czeskiej w Polsce, prof. Michala Vašečkę – Dyrektora Programowego Bratislava Policy Institute, prof. Andreę Pető – ekspertkę w zakresie Gender Studies, Aaiún Nin – artystkę, stypendystkę programu ICORN czy Jonathana Goodacre – specjalistę w dziedzinie rozwoju publiczności.

 

Wstęp do 19. edycji Letniej Szkoły Wyszehradzkiej stanowiło otwarcie wystawy „Wyszehrad to Ludzie” które miało miejsce 4 lipca, 2021. Wystawa eksponowana jest na krakowskich plantach i można ją oglądać do końca lipca. Wystawa jest próbą refleksji na 30 latami współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej. Kolejnym punktem stymulującym dalszą dyskusję była projekcja filmu „Nasz Waszek. O sile bezsilnych”, reż. Krystyna Krauze. Pogrążając się w filmowej refleksji nad losem i dorobkiem życiowym Vaclava Havla, prezydenta Czechosłowacji i Czech, uczestnicy odbyli podróż do czasów rozpoczęcia współpracy wyszehradzkiej.

 

 W czasie uroczystego otwarcia LSW uczestnicy wzięli udział w wykładach i debatach, nawiązujących w swej treści do obchodzonego w tym roku jubileuszu współpracy państw V4. Wykład inauguracyjny Visegrad Looks Ahead – Humanizing AI wygłosiła prof. Aleksandra Przegalińska – Skierkowska, futurolog, vice-rektor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, która zwróciła uwagę na wyzwania, jakie niesie ze sobą rozwój nowoczesnych technologii.

 

Głównym komponentem tegorocznej Letniej Szkoły Wyszehradzkiej były warsztaty, podczas których analizowano kwestie związane z dziedzinami biznesu, innowacji i dziedzictwa kulturowego oraz odkrywano nowe możliwości, jakie stwarza połączenie wspomnianych sektorów, z akcentem położonym na rozwój publiczności. Innymi ważnymi punktami programu były wizyty studyjne zarówno na terenie Krakowa, jak i poza jego granicami oraz przygotowany przez uczestników multiCOOLtural evening, który stanowił bazę do jeszcze lepszej wzajemnej integracji. Odkrywanie dziedzictwa i kultury każdego z uczestników jest najgłębszym wyrazem integracji i daje możliwość znalezienie punktów wspólnych.

 

W czasie LSW grupa odkrywała także lokalne dziedzictwo, m.in. w czasie wycieczki rowerowej do Tyńca, podczas której uczestnicy aktywnie spędzając czas, równocześnie podziwiali malownicze widoki Małopolski oraz ładowali baterie na kolejne wyzwania i dni warsztatów. Pozostając w świetnych nastrojach uczestnicy wzięli również udział w spacerze po Starym Mieście, który stanowił okazję do poszukiwania podobieństw pomiędzy miastami wyszehradzkimi.  

 

Dziewiętnasta edycja Letniej Szkoły Wyszehradzkiej została sfinansowana ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, Miasta Krakowa i Województwa Małopolskiego, a także dzięki dotacjom sponsorów. W tym miejscu, jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, ekspertom, sponsorom i partnerom medialnym, bez których nie byłoby tego projektu. 

 

Wszystkim uczestnikom 19. edycji Letniej Szkoły Wyszehradzkiej życzymy powodzenia w realizacji swoich projektów i wielu sukcesów!

 

 

 

Zobacz także