Państwowy Instytut Wydawniczy oraz Stowarzyszenie Willa Decjusza zapraszają na spotkanie ze Stanisławem Strasburgerem, autorem książki „Opętanie. Liban”. – wciągającej opowieść z pogranicza reportażu i fikcji literackiej.
Barwny trójkąt miłosny polskiego reportażysty i dwóch kobiet – Ukrainki i Libanki, stanowi fabularną kanwę do odtworzenia społeczno-politycznej mozaiki regionu. Jednak zamiast żmudnego wyliczania dat i faktów, autor prowadzi nas tropami wspomnień ludzi. Nie pisze podręcznika historii, ale archeologię pamięci. Dzięki temu książka pozwala na unikalne spotkanie z regionem i jego mieszkańcami.
Książka stanowi zachętę do dyskusji. Strasburger stawia w przedmowie prowokacyjną tezę: „Portrety zabójców, te z mediów i te w naszych głowach, to przede wszystkim opowieść o nas samych. O naszym opętaniu”. Rzeczywiście, w dzisiejszym zglobalizowanym świecie, wojna na obrzeżach Europy dotyczy także nas samych. Warto rozmawiać o tym, jakie są jej korzenie i skutki, czego można się bać, a z czym należałoby się zmierzyć. Książka do nabycia na stronie www.piw.pl.
|Opętanie. Liban|Spotkanie ze Stanisławem Strasburgerem|
14 stycznia (czwartek) 2016, godz. 17.00, Willa Decjusza w Krakowie
Spotkanie poprowadzi Marcin Żyła, dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”
Wstęp wolny
Jan Subart (właśc. Stanisław Strasburger) jest pisarzem i menadżerem kultury. Zajmuje się zagadnieniami wielokulturowości, migracji i pamięci zbiorowej. Debiut Subarta „Handlarz wspomnień” ukazał się również w Libanie i jest pierwszą od dziesięcioleci powieścią polskojęzyczną w przekładzie arabskim. Autor mieszka na przemian w Kolonii, Bejrucie i w Warszawie. Posługuje się również pseudonimem Jonasz Ryba.