facebook

Muzyka Romów. Flamenco

13 kwietnia (sobota) w Willi Decjusza będzie miało miejsce spotkanie pt. „Muzyka Romów. Flamenco”. Na program wydarzenia składają się warsztaty flamenco prowadzone przez Bogumiłę Delimatę – tancerkę i malarkę, multimedialna prezentacja dr Anny Piotrowskiej oraz pokaz flamenco w wykonaniu zespołu „La Bogusha y su grupo”. 

 

Flamenco to termin stosowany od XIX wieku do określenie folkloru Cyganów, zamieszkujących jedną z hiszpańskich prowincji – Andaluzję. To jednak nie tylko folklor, ale również swoisty sposób życia, praktykowany dziś już nie tylko przez twórców zjawiska – Cyganów. Flamenco stało się dobrem kulturowym, z którego, w wyniku globalizacji, korzystają ludzie na całym świecie.

 

Realizowany od trzech lat projekt ma na celu zaakcentowanie wkładu Romów do dziedzictwa kultury europejskiej i jest konsekwentną realizacją cyklicznych spotkań organizowanych w Willi Decjusza z okazji Międzynarodowego Dnia Romów. W latach ubiegłych tematem spotkań była literatura romska oraz sztuka.

 

Program wydarzenia

  

  • 13 kwietnia (sobota), godz. 10.30-12.30

warsztat tańca flamenco dla początkujących

prowadzenie: Bogumiła Delimata

 

zgłoszenia na warsztaty należy kierować na adres jaga@villa.org.pl – ilość miejsc ograniczona

 

 

  • 13 kwietnia, godz. 13.00

„Opowieść o flamenco” – multimedialna prezentacja

prowadzenie: dr Anna Piotrowska

wstęp wolny

 

  • 13 kwietnia, godz. 18.30 

pokaz flamenco w wykonaniu zespołu „La Bogusha y su grupo”

wstęp wolny

 

 

Artystów tworzących „La Bogusha y su grupo” połączyła pasja muzyki flamenco, a szczególnie emocje odkrywane w jego najbardziej ortodoksyjnym nurcie tzw. flamenco puro. Założycielką i motorem grupy jest Bogumiła Delimata – polska Cyganka, tancerka i malarka, która poszukując korzeni flamenco, w 2006 r. wyruszyła z Krakowa do Granady. U źródeł odkrywa tajniki tańca, ucząc się od najlepszych nauczycieli – tam też zrealizowała swoje marzenie – w 2010 r. stworzyła własny zespół „La Bogusha y su grupo”, do współpracy z którym zaprasza różnych artystów sceny flamenco. Tym razem zespół wystąpi w składzie: Bogumiła Delimata – taniec, Michał Krygowski – gitara i Janek Kubek – istrumenty perkusyjne.

 

Bogumiła Delimata – tancerka flamenco, urodziła się we Wrocławiu w cygańskiej rodzinie o tradycjach muzycznych. W 2003 r. założyła zespół „Łaćho Drom”, z którym koncertowała w całej Polsce. W 2006 r. wyjechała do Granady. Zamieszkała w cygańskiej dzielnicy Sacromonte, gdzie w pobliskiej cuevie uczyła się w szkole La Presi – maestry szczególnie ważnej dla jej dalszego rozwoju. Pobierała także nauki u La Monety i Ester Marin. Jesienią 2010 r. organizuje pierwszą samodzielną trasę koncertową po Polsce ze swoim zespołem La Bogusha y su grupo. Bogumiła Delimata jest także malarką, członkinią grupy artystycznej Romani Art, realizuje także projekty integracji społeczności romskiej z polską poprzez taniec. Ma też na swoim koncie role w sztukach teatralnych: „Katarzy” w reżyserii Adama Kwaśnego, „Gilori” oraz „Konstrukcje kojarzące się z wolnością i swobodą” w reżyserii Pawła Buszewicza.

 

Michał Krygowski – gitarzysta flamenco, urodzony w Tychach, od lat związany z Krakowem. Wielokrotnie wyjeżdżał do Andaluzji – poszukując nowego brzmienia – doskonalił warsztat pod okiem takich artystów jak Emilio Maya, Francisco Manuel Diaz, Jose Andres Cortes i Rafael Soler. W 2010 r. rozpoczął współpracę z Bogumiłą Delimatą, a później także z jej zespołem „La Bogusha y su grupo”, która zaowocowała pierwszą wspólną trasą koncertową. Współtworzył muzykę do spektaklów teatralnych „Gilori” oraz „Konstrukcje kojarzące się z wolnością i swobodą” w reżyserii Pawła Buszewicza.

 

Janek Kubek – specjalizuje się w grze na instrumentach perkusyjnych, głównie azjatyckich: tabli, ghatam, darabukce, duff, gongach i setce pokrewnych. Regularnie odwiedza Indie i studiuje tam jedyny w swoim rodzaju instrument: tabla. Muzykował z wieloma zespołami, między innymi z gitarzystą flamenco Michałem Czachowskim oraz z grupami Scaur, Que Passa, Biogrupa. Pierwsze nagrania płytowe Janka Kubka powstały we współpracy z formacjami Atman i Karpaty Magiczne, z którymi koncertował w Polsce, w Czechach, na Słowacji i USA, a także z zespołem Beltaine, z którym odwiedził m.in. Malezję, Włochy, Portugalię i inne. Mieszka w Krakowie na Kazimierzu, gdzie udziela lekcji gry na djembe, tabli i kongach. Jest również konstruktorem instrumentów (djembe i konga). 

 

 

 

Projekt zrealizowano dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce.

Zobacz także