facebook

Laureaci 18. edycji Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

W ubiegły czwartek, 21 października 2021, w krakowskiej Willi Decjusza odbyła się uroczysta gala wręczenia Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (2002-2003). To szczególne wyróżnienie przyznawane jest osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz ochrony i promocji praw człowieka oraz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.

 

W Gali udział wzięli przedstawiciele: Ambasadora Federacyjnej Republiki Brazylii, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, Departamentu NZ i Praw Człowieka Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Rzecznika Praw Obywatelskich, Konsula Generalnego Republiki Słowackiej, Prezydenta Miasta Krakowa, fundacji wspierających działania Stowarzyszenia Willa Decjusza w obszarze praw człowieka, Fundatorów Nagrody oraz Przewodniczący Zarządu i Dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza.

 

Galę otworzyły powitaniem Dominika Kasprowicz, Dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza oraz Nina Gabryś, Pełnomocnik ds. Polityki Równościowej Prezydenta Miasta Krakowa. Podczas wystąpień  przedstawicieli Patronów Honorowych:  Rafała Kostrzyńskiego, Rzecznika polskiego Przedstawicielstwa Agencji ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), i JE Hadila da Rocha Vianna, Ambasadora Federacyjnej Republiki Brazylii w Polsce, Ambasado Brazylii przypomniał postać patrona nagrody.

 

”Sérgio Vieira de Mello był otwarty na różnice kulturowe, przyjmował różne polityczne perspektywy uznając godne traktowanie ludzi, jako wartość samą w sobie. To było jego priorytetem. Miał głębokie poczucie empatii i troski wobec ludzi, którzy znajdowali się w potrzebie.  Nie ważne kim byli i z jakiego środowiska pochodzili  W dzisiejszych czasach, kiedy mamy zagrożenia terrorystyczne i coraz mniejszą tolerancję wobec inności, jego działalność powinna być wzorem dla jakiejkolwiek działalności politycznej.”

„Pandemia Covid-19 podkreśliła po raz kolejny wagę solidarności międzyludzkiej na skalę międzynarodową. Cywilizacja, kultura, dobrostan, demokracja, uczciwość i wolność to są najważniejsze wartości, które powinny być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Laureaci 18. edycji Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, to osoby które poszły w ślady tego niezwykłego człowieka.” – JE Hadil da Rocha Vianna,

Został również odczytany list od nieobecnej Lidii Wiszniewskiej, Konsul Generalna Szwecji w Krakowie.   Komunikat z posiedzenia Kapituły Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello odczytał Henryk Woźniakowski, Członek Kapituły,  Przewodniczący komisji rewizyjnej Stowarzyszenie Willa Decjusza.

 

W tym roku do Nagrody zgłoszono 19 łącznie  nominacji, w tym 11 nominacji w kategorii „Osoba”  oraz 8 w kategorii „Organizacja pozarządowa”. Wśród nominowanych znalazły się osoby i organizacje z różnych stron świata m.in. z Polski, Białorusi, Litwy, Rosji, Ukrainy, Republiki Mołdawii, Maroka, Libanu, Syrii, Afganistanu i Indonezji.

 

 

Decyzją Kapituły, laureatami 18. edycji Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello zostali:

  • Nagroda w kategorii „Osoba”: Doktor Feras Alghadban, Syria/Liban

Nagrodę z rąk Wiesława Nowaka, Prezesa ZUE S.A., Sponsora Nagrody dr Feras Alghadban – współzałożyciel i dyrektor medyczny organizacji Endless Medical Advantage odebrał osobiście. Mimo aktualnie trudnej sytuacji w Bejrucie udało mu się dotrzeć do Krakowa na uroczystość wręczenia nagród im. Sérgio Vieira de Mello, na zaproszenie i dzięki staraniom Stowarzyszenia Willa Decjusza.

 

„Chciałbym bardzo podziękować za przyznanie tej nagrody. Dla mnie to ogromny zaszczyt, że mogę tutaj być i że zostałem zaproszony ta Galę do odebrania tej nagrody w imieniu wszystkich Syryjczyków, i w imieniu wszystkich, którzy  walczą o ich prawa człowieka, starając się uczynić ich życie prostszym. Dziękuję bardzo.” – dr Feras Alghadban, EMA

 

  • Nagroda w kategorii „Organizacja Pozarządowa”: Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna

Nagrodę z rąk Rafała Kostrzyńskiego, Rzecznika polskiego UNHCR odebrały Ewa Piekarska – Dymus, Prezes Zarządu Polskiej Misji Medycznej (PMM) oraz Małgorzata Olasińska-Chart – Dyrektor Programu Pomocy Humanitarnej PMM.

„Stojąc tu przed Państwem i mówiąc te słowa, mam w pamięci tych wszystkich, którym pomagamy na co dzień: syryjskie dzieci po amputacjach kończyn, dotknięte ogromną traumą wojenną; afrykańskie noworodki, które wymagają specjalistycznego leczenia. Towarzyszą mi także matki tych dzieci, które muszą zmagać się z brakiem żywności i skrajnym niedożywieniem, a często także z niesprzyjającymi warunkami klimatycznymi. Ludzie umierający z głodu. Mam przed oczami obrazy osób wołających o pomoc i uciekających w obawie o własne życie. Uchodźcy na Bliskim Wschodzie. Uchodźcy z Wenezueli. Dzieci dotknięte niepełnosprawnością ruchową i intelektualną w Malawi – przez to narażone na wykluczenie społeczne. Ponadto towarzyszą mi birmańscy przyjaciele, którzy od lat wypływają kliniką mobilną na łodzi i niosą pomoc medyczną w trudno dostępnych miejscach delty rzeki Irawadi.

Nie sposób w tej krótkiej chwili wymienić wszystkich. Jest ich znacznie więcej. […] Beneficjenci pomocy sprawiają, że nasza praca ma sens i właśnie im z całego serca dedykuję tę nagrodę. A Państwu serdecznie dziękuję za docenienie naszych działań. Dla nas to ogromny powód do dumy, ale przede wszystkim duże zobowiązanie i motywacja do dalszej pracy.” – Ewa Piekarska – Dymus, PMM

 

Laureaci otrzymali statuetkę autorstwa Andrzeja Renesa, dyplom pamiątkowy oraz nagrodę finansową ufundowaną przez Sponsora – spółkę ZUE S.A

 

  • Nagroda Honorowa, w tym roku została przyznana dodatkowo grupie organizacji białoruskich, działających w Polsce i na Litwie, udzielających pomocy materialnej, wizowej, prawnej, psychologicznej, bytowej, rehabilitacyjnej osobom represjonowanym na Białorusi po sierpniu 2020 r.

Do Grupy organizacji wyróżnionych (ujętych we wniosku nominacyjnym) należą: Strana dla Zhyzni (zarejestrowana w LT i w PL), BySol (LT), ByHelp (LT), Dopomoga (LT), Dom Białoruski (PL), Centrum Białoruskiej Solidarności (PL).

Nagrodę z rąk Pawła Radomskiego, Dyrektora Departamentu NZ i Praw Człowieka Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP odebrali w imieniu grupy organizacji, przedstawiciele: Anna Krasulina, reprezentująca Swiatłanę Cichanouską i Aleś Zarembiuk, Fundacja Dom Białoruski.

 

„Solidarność stała się podstawą wspólnej walki. Tak więc solidarność, organizacje i wolontariusze stali się głównymi celami represji. […] Wiele organizacji zostało zmuszonych do opuszczenia Białorusi. Te, które pozostały, działają z ukrycia, ale się nie poddają. Tak jak mieszkańcy Białorusi, którzy dążą do zmian. Każda odrobina wsparcia jest ważna. Jest konieczna, aby wiedzieli, że się o nich pamięta, że wierzy się w nich, że otrzymają pomoc.  […]

 

Im ciężej jest tym bardziej potrzebna jest pomoc wspólnoty międzynarodowej, a cały czas tą pomoc odczuwamy. Polska Nagroda im. Sérgio Vieira de Mello jest dla nas bardzo ważna ponieważ stanowi oznakę solidarności z Białorusinami. ” – Anna Krasulina, reprezentująca Swiatłanę Cichanouską

 

„Chciałbym wyrazić polskiemu narodowi podziękowania za tą ogromną solidarność, którą odczuwają Białorusini, i ci którzy zostali po drugiej stronie granicy, i po partyzancku, w podziemiach kontynuują walkę o prawa człowieka, o demokrację, o wolność i niepodległość naszego narodu i naszego państwa. Ci którzy musieli uciekać znaleźli swój drugi dom tutaj w Polce. […] Pozwólcie podziękować Wam za to że Białorusini już od 14 miesięcy czują się tu, jak w domu, mają wsparcie od zwykłych Polaków w różnych codziennych sytuacjach.”

 

„Polska promuje siebie jako naród solidarności […]  Cały czas widzimy ta polską solidarność. I to nie jest marka wytworzona przez PR-owców, to jest rzeczywiście takie ogromne, duże polskie serce. I ta pomoc, którą czuje cały białoruski naród, bardzo jeszcze raz za to wszystko dziękujemy.” – Aleś Zarembiuk, Fundacja Dom Białoruski

 

 

Po wręczeniu Nagród odbył się panel dyskusyjny z udziałem Laureatów na temat praw człowieka oraz  problemów globalnych, z którymi obecnie mierzy się świat. Dyskusję z cyklu „Debaty w Willi Decjusza”, poprowadził Jeff Lovitt (New Diplomacy). Pomimo mało optymistycznego obrazu dzisiejszego świata, zarysowanego w debacie, działalność organizacji pomocowych, oraz osób walczących o prawa człowieka, dają nadzieję na zmianę i lepszą przyszłość. Cytując Małgorzatę Olasińską-Chart – Dyrektor Programu Pomocy Humanitarnej PMM: Szacunek, godność i człowieczeństwo. To wystarcza by ocalić ludzkie życie”.


Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją Gali  wręczenia i Debaty:

https://www.facebook.com/WillaDecjusza/videos/202551858666309

 

Linki:

– Zapis transmisji 18. edycji Polskiej Nagrody im. Sergio Vieira de Mello 2021, prowadzone na żywo podczas wydarzenia: https://www.facebook.com/WillaDecjusza/videos/202551858666309

– Więcej o Polskiej Nagrodzie de Mello: https://bit.ly/3FrYuzy

– Film poświęcony Sérgio Vieira de Mello oraz samej Nagrodzie: https://bit.ly/2YUSONR

 

 

 

Honorowy patronat Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello:

AMBASADOR FEDERACYJNEJ REPUBLIKI BRAZYLII W POLSCE
AMBASADOR KRÓLESTWA SZWECJI W POLSCE WYSOKI KOMISARZ NARODÓW ZJEDNOCZONYCH DO SPRAW UCHODŹCÓW
 
 
Patronat honorowy nad wydarzeniem
Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski
 
 
Organizator:
 Stowarzyszenie Willa Decjusza
 
 
Partnerzy:
Instytut Kultury Willa Decjusza
 
 
Sponsorzy:
Grupa ZUE – www.grupazue.pl
Ars Modi – www.arsmodi.pl
 
Patroni medialni:
Polskie Radio dla Zagranicy – Redakcja Polska
 Radio Kraków
 TVP3 Kraków
 Rzeczpospolita
Gazeta Wyborcza
Kraków PL
OtwartyKraków

 

 

Zobacz także