facebook

Inauguracja 12. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Zapraszamy do Willi Decjusza na wydarzenia otwierajce 12. Festiwal Ta}ców Dworskich „Cracovia Danza” oraz tegoroczn edycj warsztatów i pokazów ta}ców historycznych. W sobotę, 30 lipca, na scenie plenerowej zostanie wystawiony spektakl pt. A la Cracovienne w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiacy oraz Baletu Dworskiego Cracovia Danza, wprowadzający w temat tegorocznego festiwalu, jakim jest Taniec ludowy w tańcu dworskim i balecie. Do motywu przewodniego będą się również odwoływać wykłady poprzedzające wystawę Strój ludowy – jego oblicza w tańcu dworskim i balecie, której wernisaż będzie mieć miejsce dzień później.

 

Spektakl A la Cracovienne powstał w wyniku współpracy Baletu Dworskiego Cracovia Danza oraz Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiacy. Widowisko, można określić jako prezentację różnych form krakowiaka (polskiego tańca narodowego) w tradycji europejskiej i polskiej. Część pierwsza widowiska będzie pokazem jego oryginalnej, ludowej wersji. W drugiej części zaprezentowane zostaną różne stylizacje i kreacje tego tańca. Zobaczyć będzie można, m.in. odmiany: klasycystyczną (do muzyki J. Elsnera), romantyczną (funkcjonującą na wielu europejskich salonach, od Wiednia przez Paryż, aż po Londyn, dzięki austriackiej tancerce Fanny Elssler) oraz taneczną interpretację muzyki Karola Szymanowskiego z początku XX wieku.

 

Spektakl inauguracyjny i cała tegoroczna edycja Festiwalu są próbą pokazania, w jak ciekawy sposób taneczne tradycje folklorystyczne przenikały się z kulturą dworską i baletem, stając się już od XV wieku inspiracją dla kompozytorów, autorów librett operowych i baletowych, twórców scenografii i kostiumów. Na trwałe związane z tematem wiejskim i sielskim formy taneczne, takie jak Gawot, Musette, Kontredans, Tarantella czy Krakowiak, prezentowane były na dworach i scenach baletowych. Malowniczy i żywiołowy świat folkloru przetwarzany był wielokrotnie na scenę. „Ballet des Saisons”, „Les Pastorales”, „Giselle”, „Córka źle strzeżona” i wiele innych spektakli baletowych powstało na podstawie historii ludowych.

 

Od 31 lipca do 5 sierpnia w Willi Decjusza będą mieć miejsce Warsztaty Tańców Dworskich prowadzone w kilku pracowniach tematycznych: tańców polskich, angielskich, włoskich, francuskich, indyjskich – taniec Kathak), żonglerki flagami, pantomimy, makijażu scenicznego oraz dziecięcej. Warsztatom towarzyszyć będą wykłady nt. tańca ludowego oraz wieczorne pokazy tańców dawnych na scenie plenerowej. Po zakończeniu warsztatów tancerze opuszczą Willę Decjusza i uczestniczyć będą w wydarzeniach ścisłego Finału Festiwalu (5 – 7 sierpnia).

 

 

Koordynacja projektu:

 

Katarzyna Trojanowska – kasia@villa.org.pl

 

Patronat Honorowy:

 

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Zobacz także