facebook

Czy reporter powinien mieć wygodne buty? Spotkanie z Michałem Olszewskim

Zapraszamy do Willi Decjusza 21 maja (czwartek), o godz. 17.00 na spotkanie z reporterem, autorem głośnego zbioru reportaży pt. „Najlepsze buty na świecie” – Michałem Olszewskim. Wydarzenie to inauguruje projekt „SAGA – warsztaty kreatywności” adresowany do seniorów zainteresowanych literatura i pisaniem. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Kubisiowska. Wstęp wolny.

 

Michał Olszewski (1977) – dziennikarz, prozaik, autor m.in. „Do Amsterdamu”, „Chwalcie łąki umajone”, „Low-tech” i „Zapisków na biletach”. Pisze głównie o polskiej przestrzeni, ekologii i przemianach społecznych po 1989 roku. W 2014 roku w wydawnictwie Czarne ukazała się jego książka pt. „Najlepsze buty na świecie”.

 

Polska z reportaży Olszewskiego to kraj podwójny: pod powierzchnią małej stabilizacji, na obrzeżach zwyczajnego życia rozgrywają się wydarzenia dramatyczne. Oto zagubiona w jednej z podkarpackich kotlin wioska, w której maltretowany przez księdza ministrant popełnia samobójstwo. Oto małopolskie Skawce, gdzie przywiązanie do ziemi musi przegrać z wielką inwestycją hydrotechniczną. Oto kraj, w którym pamięć o wojnie i jej ostatnich świadkach przybiera coraz bardziej groteskowe formy.

 

O Polsce pokazanej w reportażach Michała Olszewskiego chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć. Bolesne, choć napisane oszczędnym tonem teksty na szczęście nam na to nie pozwolą. 

 

 

„SAGA – warsztaty kreatywności” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Willa Decjusza od 2012 roku. SAGA to kompleksowa propozycja służąca edukacji, integracji i aktywizacji osób starszych oraz wykorzystaniu ich wiedzy, kompetencji i potencjału dla rozwoju najbliższego otoczenia i społeczności lokalnych. W gronie absolwentów warsztatów jest już ponad 120 osób.

 

Warsztaty kreatywnego pisania pozwalają zdobyć wiedzę na temat gatunków literackich i procesu powstawania utworu. Umożliwiają zapoznanie się z technikami prowadzenia narracji, opisu wydarzeń, budowania fabuły, a także sposobami konstruowania dialogów i scen, kreacji postaci, komponowania tekstów literackich i użytkowych oraz współczesnych form komunikacji społecznej obejmujących media i Internet.

 

Kurs kreatywnego pisania uzupełniają otwarte spotkania Salonu Literackiego. Proponujemy wykłady nt. teorii literatury i współczesnych trendów, dyskusje nad współczesną i dawną literaturą oraz spotkania autorskie. Gościliśmy autorów, dziennikarzy, wydawców, m.in. Dorotę Masłowską, Magdalenę Tulli, Wojciecha Jagielskiego, ks. Adama Bonieckiego, Andrzeja Muszyńskiego i in..

 

Program uzupełnia wolontariacki Klub SAGA – współtworzony przez absolwentów projektu, którzy chcą się dzielić własną wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami z innymi.

 

mkidn (1)

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Sponsorzy:

 

siemens                 pzu

Zobacz także