facebook

Art Piknik. Dni Wyszehradzkie

Art Piknik w Willi Decjusza
Dni Wyszehradzkie, 1-4 lipca 2021

W tym roku z okazji 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej, Art Piknik – cykliczne wydarzenie poświęcone prezentacji i przybliżaniu krakowianom różnorodności kulturowej naszego miasta oraz jego wielokulturowych korzeni –  będzie poświęcony prezentacji kultury krajów należących do V4. Willa Decjusza od lat jest bowiem członkiem wyszehradzkiej sieci organizacji animujących szereg inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych, miejscem spotkań przyszłych przywódców regionalnych oraz centrum innowacyjnych rozwiązań.

PROGRAM

1 LIPCA, godz. 18.00, Willa Decjusza (dolny dziedziniec)
Otwarcie wędrownej wystawy plakatu z krajów V4 „PoszTerra”

Z okazji 30 rocznicy nawiązania współpracy pomiędzy krajami Grupy Wyszehradzkiej Węgierska Akademia Sztuki zainicjowała zorganizowanie międzynarodowej wystawy plakatu pt. PoszTerra. Jak zaznaczono we wstępie do katalogu wystawy, kraje V4 to potęgi w sztuce plakatu. Podkreślają to najważniejsze, organizowane od wielu lat cykliczne wydarzenia, takie jak: Biennale w Brnie, Triennale w Trnawie, budapeszteński Posterfest i warszawskie Biennale Plakatu. Przekrojową wystawę stanowi niełatwy wybór prac trzech wybitnych artystów reprezentujących każdy z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Obok dzieł mistrzów prezentowane są również projekty wybranych uczniów. Zestawione obok siebie prace autorów z Węgier, Polski, Czech i Słowacji pokazują historię projektowania plakatów kulturalnych o charakterystycznych cechach narodowych. Inauguracja ekspozycji odbyła się w Peszteńskiej Reducie, a następnie starannie wybrana kolekcja projektów plakatowych rozpoczeła podróż do stolic krajów Grupy Wyszehradzkiej i innych miast V4.

Kurator wystawy: Krzysztof Ducki

Wystawa będzie prezentowana w dniach 1-31 lipca 2021.

Podczas Dni Wyszehradzkich w ramach wieczoru węgierskiego będzie można przyjrzeć się całemu procesowi przyrządzania węgierskiego gulaszu z mangalicy. To narodowe danie zostanie przygotowane w plenerze przez „Węgierskie Specjały”. 
Po otwarciu wystawy plakatów „PoszTerra” odbędzie się również specjalny pokaz połączony z prelekcją historyczną na temat węgierskich win przygotowany przez Stowarzyszenie PORTIUS w Krośnie.

1 LIPCA, godz. 18.30-20.30, Ogród Gotycki przy Willi Decjusza
Pokaz gry w teqball + otwarta strefa do gry

2 LIPCA, godz. 17.00, Willa Decjusza
Spotkanie „Literacki Środek Europy”

„Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej” – opublikowany w 1984 roku esej Milana Kundery zapoczątkował trwającą od dziesięcioleci debatę na temat wspólnej tożsamości środkowoeuropejskich krajów. Proponujemy przenieść tę dyskusję w nieco inną dziedzinę i zapytać: czy istnieje dziś literatura Środkowej Europy? Czy można wskazać jej wspólne źródła, czy mamy raczej do czynienia z różnorodnością tradycji poszczególnych środkowoeuropejskich krajów?
W dyskusji udział wezmą: Pavol Rankov (Słowacja), Alena Mornštajnová (Czechy), Aleksander Kaczorowski (Polska) oraz Ferenc Czinki (Węgry) – stypendyści programu Wyszehradzkich Rezydencji Literackich, realizowanego od 2012 roku przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki oraz Stowarzyszenie Willa Decjusza.
Prowadzenie: : Aleksandra Hudymač

2 LIPCA, godz. 18.00, Willa Decjusza
Koncert zespołu BalkanArtz – tradycyjna muzyka w nowoczesnej aranżacji

BalkanArtz powstał w 2015 roku, skupia artystów, którzy inspirują się muzyką ludową i dzięki swoim fascynacjom oraz doświadczeniom muzycznym tworzą jej niepowtarzalne interpretacje. Drugi człon nazwy zespołu nawiązuje do węgierskiego słowa „Arc”, które oznacza „twarz” – i tak właśnie BalkanArtz, łącząc tradycyjne brzmienia z nowoczesnymi aranżacjami, ukazuje słuchaczom nową twarz muzyki bałkańskiej.

3 LIPCA, godz. 18.00, Willa Decjusza
Otwarcie wystawy monotypii i rzeźb „Botanical Dream no.11” prof. Milana Lukáča

Wystawa „Botanical Dream no.11” autorstwa prof. Milana Lukáča jest artystyczną podróżą w czasie – powrotem twórcy do czasów dzieciństwa i jego fascynacji przyrodą. Ekspozycja przybierająca formę rzeźb i grafik, zainspirowana florą i fauną ogrodu z dzieciństwa, tworzy mityczną przestrzeń – z jednej strony intymną i bliską, z drugiej symbolizującą cały świat i życie – będzie doskonale korespondować z zieloną przestrzenią wokół pałacu oraz  stanowić intrygujące nawiązanie do rzeźb Bronisława Chromego, prezentowanych w Parku Decjusza, nieopodal Willi.

Wystawa będzie prezentowana w dniach 1-31 lipca 2021.

 
4 LIPCA, godz. 17.00, krakowskie Planty (między ul. Poselską a Wawelem)
Otwarcie wystawy plenerowej „Wyszehrad to ludzie” z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej

Ideą wystawy jest przedstawienie ludzi zaangażowanych we współpracę V4 –  ich osiągnięć, sukcesów, działań, ale także wyzwań, szans i trudności, przed którymi stają. Wystawa podzielona na kilka obszarów tematycznych jak historia, kultura, ludzie, współpraca transgraniczna, edukacja, aspekty innowacyjności i solidarności i ma na celu podkreślenie roli społeczności tworzących V4 na różnych poziomach oraz ukazanie siły współpracy międzynarodowej w skali lokalnej i globalnej.
Wystawa będzie prezentowana na Plantach w dniach 1-31 lipca 2021.

PATRONAT HONOROWY – WITOLD KOZŁOWSKI, MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

1-2-4 LIPCA, godz. 19.00, Willa Decjusza
Havel w roli głównej. Kino Letnie w Willi Decjusza

PROGRAM:
1 LIPCA, godz. 19.00
„Olga”, reżyseria Miroslav Janek

Olga Havlová była wyjątkową kobieta, która od początku stała u boku prezydenta Václava Havla. Film zawiera wiele niepublikowanych dotąd dokumentów, fragmentów filmowych i zdjęć. Olga pojawia się tu jako bezkompromisowa komentatorka społeczna I zasadnicza dysydentka, jako kobieta rzeczowa, nie znosząca jakiejkolwiek przesady, kochająca subtelny humor i mówiąca zawsze to, co myśli. Jej przyjaciele potwierdzają, że nawet w roli pierwszej damy nie zmieniła swojego podejścia i ciągle twardo stąpała po ziemi.
Film dokumentalny, 2014, 87 min.

Rejestracja przez formularz:
https://forms.gle/aS77PP6BLhDGFXHc6
 

2 LIPCA, godz. 19.00
„Obywatel Havel”, reżyseria Miroslav Janek / Pavel Koutecký
Wprowadzenie: Aleksander Kaczorowski

W roku 1992, po rozpadzie Czechosłowacji, były dysydent polityczny, przywódca aksamitnej rewolucji, dramaturg i eseista, Václav Havel, został ogłoszony pierwszym prezydentem nowego państwa – Republiki Czeskiej. Tym samym były wróg publiczny otrzymał społeczny mandat, uprawniający go do transformacji państwa i jego instytucji. Mając świadomość, że tego typu wydarzenia są czymś wyjątkowym, Havel pozwolił swojemu przyjacielowi, filmowcowi Pavelowi Koutecký’emu, na towarzyszenie mu z kamerą, zarówno na Hradczanach (siedziba prezydenta), jak i w podróżach po świecie. W rezultacie powstał „Obywatel Havel”, pełnometrażowy film dokumentalny, zbudowany z niepokazywanych nigdzie dotąd obrazów, dzięki któremu możemy zobaczyć portret człowieka znajdującego się w samym centrum międzynarodowej polityki i zainteresowania mediów, próbującego utrzymać równowagę pomiędzy byciem osobą publiczną a swoim życiem osobistym, jednocześnie starającego się o to, by przeprowadzić swój naród od komunizmu do wolnej, demokratycznej przyszłości. Materiały do filmu powstawały przez 13 lat.
Film dokumentalny, 2008, 120 min.

Rejestracja przez formularz:
https://forms.gle/ENsakAy7GebaGi2R7
 

4 LIPCA, godz. 19.00
„Nasz Waszek. O sile bezsilnych”, reżyseria Krystyna Krauze – pokaz zamknięty

Filmowa refleksja nad losami i dorobkiem życiowym Vaclava Havla, prezydenta Czechosłowacji i Czech, który był symbolem walki z komunizmem i zmian w Europie Środkowej po roku 1989.
Film dokumentalny, 2012, 52 min.
Pokaz zamknięty.

1-18 LIPCA, Willa Decjusza
Wystawa towarzysząca Kinu Letniemu w Willi Decjusza.
 „Václav Havel. Polityka i sumienie”

1-4 LIPCA,  godz. 12.00-20.00, Willa Decjusza
Kawiarniany ogródek z wyszehradzkim menu

W związku z wystąpieniem stanu epidemii COVID-19 informujemy, że podczas wydarzenia będą obowiązywały obostrzenia zgodnie z aktualnym rozporządzeniem z dnia 6 maja 2021 roku i późniejszymi zmianami.

Zobacz także