facebook

Andra Joeckle laureatką Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej

Andra Joeckle, stypendystka Stowarzyszenia Willa Decjusza i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w latach 2008/2009 została uhonorowana Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską w tegorocznej edycji konkursu. Niezależne jury wyróżniło słuchowisko radiowe „Krakau mit Händen und Füßen” (Kraków rękami i nogami), które powstało w czasie pobytu autorki w Willi Decjusza. Andra Joeckle związana jest z renomowaną niemiecką rozgłośnią kulturalną Deutschlandradio Kultur. Nagrodzona audycja była pierwszą pracą dokumentalną, którą przygotowała samodzielnie.

 

Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska przyznawana jest od trzynastu lat za najlepsze prace, które otwarcie i rzetelnie informują o kraju sąsiada i które zostały opublikowane – ukazały się drukiem, zostały wyemitowane bądź udostępnione w internecie – w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Fundatorami nagrody są trzy niemieckie kraje związkowe: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia, trzy polskie województwa: Dolnośląskie, Lubuskie i Zachodniopomorskie oraz Fundacja Roberta Boscha i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Ceremonia wręczenia statuetek tegorocznej edycji nagrody miała miejsce 8 czerwca w ramach Polsko-Niemieckich Dni Mediów, których gospodarzem było Wolne Państwo Saksonia.

 

Wieczorem 8 czerwca w Domu Festiwalowym Hellerau w Dreźnie zostały ogłoszone prace, które wygrały XIII edycję konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską. Prace przyznawane za wysokiej jakości dziennikarstwo, które otwarcie i rzetelnie informują o kraju sąsiada, powędrowały do dwóch redakcji z Niemiec i jednej z Polski. Wśród nich znalazły się dwie prace o charakterze historycznym i jedna o tematyce współczesnej.

 

W kategorii prasa nagrodzony został Adam Zadworny („Gazeta Wyborcza”, Duży Format) za pracę Dziki Zachód Uznam. Autor opowiada o wydarzeniach w Świnoujściu zimą na przełomie 1945 i 1946 roku, kiedy to miasto zostało odcięte krą od reszty Polski. Pozbawieni nadzoru ze strony przełożonych polscy milicjanci stali się panami życia i śmierci dla niemieckich mieszkańców miasteczka. W areszcie doszło do zabójstw. Instytut Pamięci Narodowej planował ekshumację szczątków zabitych Niemców, które leżą pod boiskiem szkolnym, jednak plany te wywołały kontrowersje.

 

W kategorii radio statuetkę otrzymała Andra Joeckle (Deutschlandradio Kultur) za pracę Krakau mit Händen und Füßen (Kraków rękami i nogami). Autorka przez trzy miesiące mieszkała w Willi Decjusza w Krakowie i – zamiast przewodników turystycznych po mieście – czytała książki Witolda Gombrowicza, starając się spojrzeć na Kraków jego oczyma. Andra Joeckle była mile zaskoczona, że otrzymała nagrodę. Przyznała, że nagrodzona audycja była pierwszą pracą dokumentalną, którą przygotowała samodzielnie. Członek jury Hubert Wohlan ocenił, że dziennikarka zajęła się wyjątkowymi sprawami, a jej praca cechuje się oryginalnością językową i ciekawymi obrazami. – To więcej niż obraz Krakowa. To panorama całego kraju – dodał.

 

W kategorii telewizja nagrodę otrzymali Jacek Kubiak i Klaus Salge (rbb/arte) za film Eine Blonde Provinz (Jasnowłosa prowincja) o deportacjach obywateli polskich z ziem wcielonych do Rzeszy w czasie II wojny światowej, które były pierwszym etapem nazistowskiej polityki ludnościowej w okupowanej Europie, początkiem łańcucha zdarzeń, którego kulminację stanowiły obozy śmierci i Holokaust.

 

Na zakończenie Dni Mediów przemówienie wygłosił prof. dr Joachim Rogall, Kierownik Programów dla Europy Środkowej, Południowo-Wschodniej, WNP i Chin Fundacji Roberta Boscha, który stwierdził, że abstrahując od leksyki i składni, Polacy i Niemcy mówią tym samym językiem a debaty pokazały, że nawet, kiedy się spierają, to jest to twórcza konfrontacja.

 

W III edycji Polsko-Niemieckich Dni Mediów wzięło udział blisko 300 dziennikarzy z Polski, Niemiec, Rosji, Białorusi i Ukrainy. Tegoroczną edycję współorganizowali: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha, Wolne Państwo Saksonia i Stolica Kraju Związkowego Drezno.

 

Gospodarzem kolejnych, IV Polsko-Niemieckich Dni Mediów, będzie województwo lubuskie, które zaprosi uczestników do Zielonej Góry.

Zobacz także