facebook

„After the Welfare State” – czwarty numer Visegrad Insight

Serdecznie zachęcamy do lektury najnowszego kwartalnika Visegrad Insight. Temat tego numeru „After the Welfare State” stanowi próbę zmierzenia się z przyszłością solidarności: państwa opiekuńczego, pomocy rozwojowej i unii politycznej w Europie. Magazyn jest dostępny w formie elektronicznej w formacie PDF, mobi lub epub na stronie visegradinsight.eu oraz w wersji papierowej w wybranych księgarniach w Polsce i na świecie.

 

 

 

W zapowiedzi redakcyjnej czytamy: „Publikujemy zalecenia Martina Ehla odnośnie niezbędnych reform państwa opiekuńczego, a także zapis debaty eksperckiej o pomocy rozwojowej udzielanej przez państwa Grupy Wyszehradzkiej – kwota wydana na ten cel w zeszłym roku osiągnęła prawie miliard dolarów. Analizujemy również odniesienia do unii politycznej w publicznych wystąpieniach przywódców krajów Unii Europejskiej, a także polityczne znaczenie idei solidarności. Adam Michnik (redaktor naczelny Gazety Wyborczej) i Karel Schwarzenberg (były minister spraw zagranicznych, Czechy) rozmawiają o Ukrainie z perspektywy Europy Środkowej, a Michael Sandel (amerykański filozof, profesor Uniwersytetu Harvarda) przekonuje o potrzebie idei solidarności w liberalnej demokracji. Natomiast Zoltán Cséfalvay (minister stanu do spraw strategii gospodarczej, Węgry), Agnieszka Jucewicz-Kwaśniewska (redaktor naczelna Wysokich Obcasów), Jakub Klepal (dyrektor Fundacji Forum 2000, Czechy) oraz Ivan Mikloš (były minister finansów, Słowacja) zastanawiają się, w jaki sposób zaopiekujemy się sobą i osobami starszymi, kiedy upadną państwa opiekuńcze”.

 

W numerze ponadto:

 

  • Matteo Tacconi analizuje wpływ powodzi na kariery polityczne w Europie Środkowej. Maciej Kuziemski podważa skuteczność i pomocy rozwojowej we wspieraniu demokracji.

 

  • W debacie wypowiadają się eksperci: Ibolya Bárány (Węgry), Igor Blaževič (Czechy), Tomicah Tilleman (USA), Marcin Wojciechowski (Polska), Karla Wursterová (Słowacja). Publikujemy także analizę rynku filmowego w Europie Środkowej i zestawienie najgłośniejszych książek opublikowanych w krajach V4 w tym roku.

 

 

Spis treści i podgląd magazynu są dostępne na stronie visegradinsight.eu.

 

 

Visegrad Insight to czasopismo opinii prowadzone przez redaktorów z krajów Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Węgier, Polski i Słowacji. Jest miejscem debaty o perspektywach i wyzwaniach współpracy w regionie na poziomie politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym. Magazyn jest wydawany dwa razy w roku przez Fundację Res Publica (Warszawa) we współpracy z think tankiem Europeum (Praga), przy wsparciu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Zobacz także