facebook

Wyszehradzkie Rezydencje Literackie – jesienni rezydenci.

 

 

Z początkiem września do krakowskiej Willi Decjusza przyjechało czworo twórców, którzy następne trzy miesiące spędzą na stypendium literackim w ramach Wyszehradzkich Rezydencji Literackich, pracując nad swoimi projektami oraz stając się częścią życia literackiego Krakowa.

 

 

Oto biogramy naszych gości:

 

 

Zuzana Bramborová (1988) – absolwentka Akademii Sztuk, Architektury i Projektowania w Pradze, w pracowni ilustracji i grafiki. Autorka i redaktorka niewielkich książek oraz zinów. Niektóre z nich zostały nagrodzone w konkursie „Najpiękniejsza czeska książka roku”. Członkini Xao (xaoxax.cz) oraz Instytucji Latających Traw.

 

 

Radovan Potočár (1993)- publikował swoje opowiadania w kilku czeskich i słowackich czasopismach literackich. Zdobył główną nagrodę w konkursie Poviedka 2015. Jego debiutancka książka Nádych (KK Bagala, 2018) to zbiór opowiadań. Mieszka w Pradze i w tym roku kończy studia na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze.

 

 

Maciej Hen (1955) – absolwent łódzkiej szkoły filmowej (wydział operatorski). Od lat próbuje swoich umiejętności w różnych dziedzinach, w tym jako fotograf filmowy, fotograf, scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych, reżyser oświetlenia telewizyjnego, dziennikarz, muzyk, tłumacz z języka angielskiego, a czasem nawet jako aktor. Jako pisarz zadebiutował w 2004 roku powieścią „Według niej”. Jego druga powieść „Solfatara” (2015) w 2016 roku zdobyła Nagrodę Gombrowicza, a także tytuł Książki Roku Warszawskiej Premiery Literackiej. Ostatnio opublikował powieść „Deutsch dla średnio zaawansowanych”.

 

 

Krisztina Rita Molnár (1967) – poetka, pisarka, tłumaczka. Mieszka w miejscowości Telki nieopodal Budapesztu. Pisze i uczy poezji. Ma troje dzieci. Jej najnowszy zbiór opowiadań pt. „Mam nadzieję, że jesteś zadowolony” ukazał się nakładem wydawnictwa Scolar we wrześniu 2019 roku.

 

 

 

Wyszehradzkie Rezydencje Literackie to cykl pobytów rezydenckich i wydarzeń literackich, którego adresatami są pisarze, poeci, eseiści, krytycy, tłumacze literatury i dziennikarze z krajów Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja i Węgry).  Program opiera się na partnerstwie czterech Instytucji Goszczących z każdego kraju V4: Institutu umeni w Pradze, Petőfi Irodalmi Múzeum w Budapeszcie, Stowarzyszenia Willa Decjusza w Krakowie i Literarnégo informačnégo centrum w Bratysławie. Każda edycja programu umożliwia 32 Rezydentom Literackim realizowanie własnych projektów literackich w 4 Instytucjach Goszczących w wybranym okresie: 1. maja – 12. czerwca (Kompaktowa Edycja Wiosenna) lub 1. września do 30. listopada (Standardowa Edycja Jesienna).

 

Rekrutacja do Wyszehradzkich Rezydencji Literackich 2019 rozpocznie się na początku listopada bieżącego roku.

 

 

Zobacz także