facebook

Stypendyści Fundacji Kultury Landów 2004

Tanja Dückers (ur. 1968 w Berlinie), studiowała germanistykę i amerykanistykę. Przez dłuższy czas przebywała w USA, Holandii i Hiszpanii. Pisarka, poetka i dziennikarka (od 1997 r. pisuje regularnie do m.in. „Der Spiegel”, „Süddeutsche Zeitung”, „taz”, „Zitty”). Do tej pory ukazały się: „Morsezeichen” (liryka i krótkie utwory prozą, 1996), „Spielzone” (powieść 1999), „Cafe Brazil” (opowiadania 2001), „Luftpost” (wiersze 2001), „Himmelskörper” (powieść 2002). Jest laureatką wielu stypendiów literackich i nagród. W powieści „Himmelskörper” autorka zmierza się z wojenną przeszłością swojej rodziny, odkrywa latami skrywane tajemnice. W tej historii dużą rolę odgrywa zatopienie statku „Wilhelm Gustloff” z niemieckimi uciekinierami na pokładzie, temat podjęty przez niemieckiego noblistę, Güntera Grassa w powieści „Idąc rakiem”.

 

David Finck (ur. 1978 w Düsseldorfie) poeta, fotografik i webmaster, studiował w Niemieckim Instytucie Literatury w Lipsku. Wspólnie z Juli Zeh i Oskarem Tersem wydał antologię „Ein Hund läuft durch die Republik” (Schuffling Verlag, 2004), opublikował cykl esejów „Slice and Eagle” na temat zapomnianego autora Walkera Percy w „Die Horen” (2004). Dyplom Niemieckiego Instytutu Literatury uzyskał w 2003 roku. Liczne podróże i pobyty za granicą, głównie w Zagrzebiu i Sarajewie. Mieszka w Lipsku.

 

Marta Kijowska (ur. 1955 w Krakowie), studiowała germanistykę, pracowała jako wykładowczyni, tłumaczka, redaktorka, otrzymała wiele nagród i stypendiów. Od wielu lat jest pisarką i dziennikarką, współpracuje ze znanymi niemieckimi gazetami, rozgłośniami radiowymi i telewizyjnymi. Zajmuje się głównie polską kulturą i historią. Opublikowała między innymi: „Der letzte Gerechte. Andrzej Szczypiorski. Eine Biographie” (2003) oraz (Deutscher Taschenbuch-Verlag 2005), przeznaczoną dla niemieckich odbiorców książek o literackim życiu Krakowa od lat 20-tych ubiegłego wieku po dzień dzisiejszy, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko niemieckich czytelników. Książka ta powstała częściowo podczas pobytu Marty Kijowskiej na stypendium w Willi Decjusza.

 

Juli Zeh (ur. 1974) zaliczana jest do najciekawszych autorek niemieckojęzycznych. Ukończyła prawo, studiowała również w Instytucie Literatury Niemieckiej w Lipsku. Pracowała m.in. w Nowym Jorku i Krakowie. Powieść Orły i anioły (W.A.B. 2004) otrzymała w 2002 roku prestiżową German Book Award. Dotychczas przetłumaczona została na ponad dwadzieścia języków. Na język polski przełożono także inną książkę Zeh – Cisza jest dźwiękiem: podróż po Bośni (wyd. pol. 2004), reportaż z pobytu autorki na Bałkanach. Kolejna powieść Instynkt gry (W.A.B. 2005) błyskawicznie dotarła na szczyty list bestsellerów w Niemczech, prawa do przekładu nabyły m.in. wydawnictwa z Francji, Holandii, Włoch, Szwecji, Turcji i Czech, na jej podstawie powstała sztuka teatralna. W 2005 roku Juli Zeh została uhonorowana międzynarodową nagrodą dla młodych autorów – Per Olov Enquist Prize.

Zobacz także