facebook

Akademia Treningu Antydyskryminacyjnego. Zakończenie projektu

Dwie edycje Akademii, realizowane od września 2008 do września 2010, obejmowały udział w treningu interpersonalnym, naukę umiejętności trenerskich i zdobycie aktualnej wiedzy przygotowującej do prowadzenia warsztatów antydyskryminacyjnych i warsztatów kompetencji międzykulturowych. Osoby uczestniczące w Akademii zorganizowały i przeprowadziły 16-godzinne superwizowane szkolenia dyplomowe w swoich społecznościach. 4 września br. w Willi Decjusza, osoby uczestniczące w drugiej edycji odbiorą dyplomy ukończenia Akademii. 

 

Absolwenci i absolwentki obu edycji projektu to 50 osób związanych z organizacjami pozarządowymi i szeroko pojętą edukacją, pracujących na terenie całego kraju. Wiedzę i doświadczenia zdobyte w Akademii wykorzystują w realizowanych projektach, a przede wszystkim w pracy trenerskiej. Zakres prowadzonych szkoleń jest bardzo szeroki, są to m.in. warsztaty genderowe, szkolenia nt. polityki równości szans w Funduszach Europejskich, warsztaty antyhomofobiczne, treningi wrażliwości międzykulturowej i kompetencji kulturowych, szkolenia przygotowujące do pobytu za granicą i wzmacniające dla Polaków już tam przebywających, warsztaty na temat rozumienia kultury polskiej dla migrantów i cudzoziemców, warsztaty readaptacyjne dla uchodźców i repatriantów, szkolenia antyromofobiczne czy antyislamofobiczne.

 

W ramach projektu przygotowywany jest podręcznik trenerski pt. „Edukacja Antydyskryminacyjna”, pierwsza tego typu publikacja w Polsce. Poza wiedzą dotyczącą umiejętności trenerskich, podręcznik obejmuje także specyficzne kompetencje i omawia kwestie etyczne istotne dla osób zajmujących się edukacją antydyskryminacyjną. Zaprezentowano aktualny stan wiedzy dotyczący obszarów dyskryminacji w Polsce, przeciwdziałania tym zjawiskom i promowania równości.

 

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych. Program zrealizowano przy udziale finansowym Miasta Kraków.

 

 

 

Koordynacja projektu:

 Anna Kowalska – ania@villa.org.pl

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz także