facebook

Willa – Europa – Świat, Nowe drogi jedwabnego szlaku

Stowarzyszenie Willa Decjusza, Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ oraz Instytut Konfucjusza w Krakowie zapraszają na zorganizowane w ramach projektu Willa-Europa-Świat spotkanie z kulturą chińską, pt. Nowe drogi jedwabnego szlaku – 22 czerwca 2008, godz. 13.00 – 20.15, wstęp wolny.

 

Program wielogodzinnego spotkania pomyślany został w ten sposób, by kolejne wykłady i prezentacje pokazywały kulturę Chin zarówno w jej historycznym, często stereotypowo pojmowanym kształcie, jak i w kontekście dialogu podjętego z kulturą europejską. Efekty wzajemnie inspirującego zetknięcia się dwóch cywilizacji, swoistej kulturowej wymiany Wschód – Zachód, przedstawione będą ze szczególnym uwzględnieniem udziału w tym procesie kultury polskiej. W programie m.in.: wykłady, pokazy slajdów, wystawa fotografii, koncert fortepianowy, degustacja herbaty. Koordynacja projektu: Igor Kalina.

 

Program:

 

13.00-15.00 Pokazy slajdów poświęcone sztuce chińskiej

Prezentacja tradycyjnej chińskiej sztuki walki Taijiquan

15.00-16.00 Wei Lin-yun (UJ). Polska literatura, teatr i muzyka na Tajwanie – dialog kultur

16.00-16.15 Otwarcie wystawy fotograficznej: Chińskie drogi na “zachód”

16.15-17.00 Yinhui Mao (Instytut Konfucjusza). Ambasadorzy kultury – katedra polonistyki w Pekinie

17.00-17.45 Natalia Brede (UJ). Zachodnia “misja muzyczna” w Chinach. Od jezuitów do dziś

17.50-18.40 Edward Kajdański. Michał Boym jako pionier wiedzy o kulturze chińskiej

19.00-19.45 Koncert fortepianowy Krystyny Man Li Szczepańskiej

19.45-20.15 Degustacja tradycyjnie parzonej chińskiej herbaty

 

Edward Kajdański (ur. w 1925 w Harbinie w Chinach) – polski pisarz, dziennikarz i dyplomata. Ukończył Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Harbinie w Harbinie (1942), leżącym wówczas na terenie państwa Mandżukuo. Studiował farmację na Uniwersytecie Północnomandżurskim oraz kolejnictwo na Politechnice Harbińskiej (1951). Po ukończeniu studiów, w ramach repatriacji ludności polskiej, przyjechał do Polski. Dzięki płynnej znajomości chińskiego, od 1957 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a w 1963 otrzymał stanowisko w biurze radcy handlowego w Pekinie, gdzie na różnych stanowiskach pracował do 1975. W okresie 1979 – 1982 piastował urząd konsula w Kantonie. Cały dorobek literacki Edwarda Kajdańskiego związany jest tematycznie z Chinami i Polakami działającymi w Chinach. Debiutował w 1957 roku, gdy dwa jego opowiadania przyjęło Polskie Radio. Później nawiązał współpracę z wieloma polskimi czasopismami, m.in. “Poznaj Świat”, “Wiedza i Życie”, “Kontynenty”. Od 1971 wydaje też popularnonaukowe i naukowe książki poświęcone Chinom. Część z nich wydał pod pseudonimem Władysław Kański. Oprócz pisarstwa Kajdański maluje obrazy inspirowane malarstwem chińskim. Mieszka w Trójmieście.

 

Krystyna Man Li Szczepańska międzynarodowa pianistka o chińsko – rosyjskich korzeniach. W wieku 5 lat wykonała swój pierwszy publiczny koncert w Pekińskiej Hali Koncertowej. Od 1996 roku odbywała naukę w Średniej Szkole Muzycznej w Pekinie w klasie prof. Jan Jun i prof. O. Kolviskiego. W 2001 roku rozpoczęła studia pianistyczne w AMFC w Warszawie w klasie prof. A. Dutkiewicza, prof. M. Stojek-Kot oraz asystenta prof. J. Grobelnego. Ukończyła kursy mistrzowskie u profesorów m.in.: R. Smendzianka, A. Jasiński, O. Kolvisky, R. Koenig, J. Winerock, T. Herbert, G. Michory, W. Mershanov S. Nokleberg. W roku 2005 uzyskała semestralne stypendium w Litewskiej Akademii Muzycznej w Wilnie w zakresie gry na fortepianie. Rok później uzyskała tytuł zawodowy magistra sztuki, a jej pracę dyplomową pt. “Chińska muzyka fortepianowa po roku 1945. Kompozytorzy i dzieła” oceniono celująco. W styczniu 2007 uzyskała Dyplom za wysoki poziom koncertu fortepianowego na XIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Klasycznej w Brześciu. Koncertuje w Europie, na Dalekim oraz na Bliskim Wschodzie.

See also