facebook

Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza 23 września (niedziela), godz. 17.00 


 W niedzielę 23 września 2018 o godz. 18 zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu „Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza”.

 

Monograficzny koncert poświęcony twórczości Andrzeja Czajkowskiego odbędzie się 23 września 2018 o godz. 17.00 w Willi Decjusza. Dwa wyjątkowe dzieła tego twórcy – Trio Notturno op 6 oraz „Seven Shaekspeare Sonnets” – wykonają znakomici artyści: Urszula Kryger – sopran, Maciej Grzybowski – fortepian, Marcin Suszycki – skrzypce, Karol Marianowski – wiolonczela.

 

Spotkanie i rozmowę z artystami poprowadzi Grzegorz Dąbrowski (Program 2 Polskiego Radia).

 

Więcej informacji – link (wydarzenie na facebooku)

Bilety w cenie 10 zł dostępne na portalu eventim.pl oraz w Willi Decjusza na godzinę przed koncertem. 

 

 

Salon z Czajkowskim 

Wybitny, choć niesłusznie zapomniany i pomijany we współczesnych repertuarach sal koncertowych polski pianista i kompozytor Andrzej Czajkowski będzie bohaterem pierwszego w jesiennym sezonie „Salonu muzycznego Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza”. 

 

Przyszedł na świat w 1935 roku jako Robert Andrzej Krauthammer w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Podczas II wojny światowej jego rodzina została przeniesiona do getta warszawskiego, skąd uciekł. Wtedy też otrzymał fałszywe dokumenty z nowym nazwiskiem – Andrzej Czajkowski. Naukę gry na fortepianie studiował w Polsce i we Francji, podobnie jak kompozycję (w 1957 r. trafił na krótko pod skrzydła Nadii Boulanger). W 1955 uhonorowany został nagrodą specjalną dla najmłodszego polskiego laureata 5. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Rok później zdobył III nagrodę na Konkursie Pianistycznym im. Królowej Elżbiety w Brukseli. Tak rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera. 

Czajkowski koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Nowej Zelandii z najlepszymi orkiestrami świata pod batutą światowej sławy dyrygentów. Na przełomie lat 50. i 60. dał 500 recitali fortepianowych, odnosząc oszałamiające sukcesy. W późniejszych latach zaczął stopniowo ograniczać liczbę koncertów poświęcają się komponowaniu. W jego dorobku przeważają utwory fortepianowe, choć znaleźć tu można również pieśni, kompozycje na zespoły kameralne i jedną operę. Artysta zmarł na raka w Oxfordzie, w wieku 46 lat. Swoje ciało przekazał na badania medyczne, czaszkę natomiast oddał Royal Shakespeare Company z zastrzeżeniem, że ma być ona używana jako rekwizyt teatralny. 

 

 

*** 

„Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza” to kameralne przedsięwzięcie, które w 2018 roku będzie miało swoją 3.edycję. Średnio raz w miesiącu w krakowskiej Willi Decjusza – miejscu, które już pół tysiąca lat temu zostało zaprojektowane właśnie jako przestrzeń wymiany myśli – odbywają się koncerty monograficzne. Ideą cyklu są prezentacje współczesnej sztuki muzycznej i rozmowy z kompozytorami, prowadzone przez krytyków i dziennikarza z kręgu kultury. Gośćmi „Salonu…” byli do tej pory tak znakomici twórcy jak Paweł Mykietyn, Ryszard Krynicki, Agata Zubel, Andrzej Kwieciński, Paweł Łukaszewski, Edward Pasewicz, Roderik de Man czy Krzysztof Penderecki. 

Poczynając od tegorocznej edycji spektrum muzyczne projektu zostaje poszerzone i obok sztuki współczesnej prezentowane tu będą również perełki muzyki dawnej. Aby nie zatracić jednak idei „spotkań”, do koncertów z muzyką dawną zapraszani będą znawcy tych właśnie epok, którzy przybliżą publiczności alkowy powstawiania dzieł barokowych. 

 

Więcej: www.chorpolskiegoradia.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz także