facebook

Recital Przemysława Witka

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Dziedzictwo Chopina. Najbliższe spotkanie wypełni recital fortepianowy Przemysława Witka – laureata I Europejskiego Konkursu Pianistycznego Halina Czerny – Stefańska in Memoriam, który odbył si? w dniach 17 – 21 września 2008 roku w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Koncert w Willi Decjusza jest jedną z nagród za zajęcie I miejsca w poznańskim konkursie.

 

 

 

 

Program:

 

F. Chopin

Ballada g-moll op. 23

Preludia op. 28 nr 19-24 (19.Es-dur, 20.c-moll, 21.B-dur, 22.g-moll, 23.F-dur, 24.d-moll)

Nokturn c-moll op. 48 nr 1

Polonez As-dur op. 53

Mazurki op. 68 (1. C-dur, 2. a-moll, 3. F-dur, 4. f-moll)

 

K. Szymanowski

Sonata c-moll op. 8

 

PRZEMYSŁAW WITEK – naukę gry na fortepianie rozpoczął w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w klasie Stelli Wesołowskiej. W latach 1998 – 2001 był uczniem Marka Janusza. Od roku 2001 kształci się pod kierunkiem prof. Alicji Kledzik – początkowo w „Szkole Talentów” im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, obecnie w tamtejszej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. W ramach kursów mistrzowskich doskonalił swoje umiejętności pod okiem wybitnych pianistów, jak: Viera Nossina, Philippe Entremont, Martin Hughes oraz Paul Gulda. Jako stypendysta programu Socrates/Erasmus studiował w Universität der Künste w Berlinie, w klasie profesora Rainera Beckera.

 

Jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów pianistycznych, m.in. otrzymał II miejsce na VI-tym Śląskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu pod patronatem Ministra Kultury (2003). W 2004 roku został laureatem VI-tego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, otrzymując dwie Nagrody Specjalne (im. Anieli Młynarskiej – Rubinstein oraz za Najlepsze Wykonanie Utworu Karola Szymanowskiego), wygrał XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Anemos w Rzymie, otrzymując nagrodę Premio Assoluto (100/100 pkt.) oraz Nagrodę Specjalną Prezydenta Republiki Włoskiej, został laureatem XXXVIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (otrzymał m.in. Nagrodę Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz za najlepsze wykonanie utworu K. Szymanowskiego), jest także finalistą III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Benedetto XIII Piano Prize” w Gravina in Puglia we Włoszech.

 

Przemysław Witek zdobył również I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Młodych Talentów w Val Tidone (2005), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Citta di Racconigi” (2006), II miejsce w I Międzynarodowym konkursie Pianistycznym w Corato (2007) we Włoszech, a także otrzymał tytuł półfinalisty oraz Medal Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Maria Canals” w Barcelonie (2007). Razem z Marianną Szadowiak oraz Markiem Szymańskim zdobył Nagrodę Specjalną Konserwatorium im. P.Czajkowskiego w I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. M.Rubinsteina w Moskwie.

 

W 2008 roku artysta zdobył I miejsce oraz Nagrodę dla Najlepszego Wirtuoza w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Adilii Alievy w Gaillard, a także otrzymał I miejsce oraz Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Pianisty na I Europejskim Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu.

 

Był solistą koncertów symfonicznych w Polsce, Niemczech i na Ukrainie. Występował z recitalami w wielu miastach Polski oraz za granicą: w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, na Ukrainie oraz w Rosji. Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu „Letnie Wieczory Muzyczne w Kijowie” organizowanym przez Fundusz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Wladimira Horowitza, Międzynarodowym Festiwalu Kameralnym im. Księżnej Daisy w Zamku Książ oraz w Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów w Katowicach. Dokonał nagrań archiwalnych dla Radia Watykańskiego w Instytucie Goethego w Rzymie.

 

Był stypendystą Prezesa Rady Ministrów (2003), Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2004), a także trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005, 2006, 2007) oraz Prezydenta Miasta Wałbrzycha (2005, 2006, 2007).

Zobacz także