facebook

Program konserwatorski

Stowarzyszenie Willa Decjusza jako instytucja kultury mająca swoją siedzibę w zabytkowym budynku Willi Decjusza systematycznie wyposaża swoje sale, dbając o zachowanie stylowego charakteru pomieszczeń. W latach 2010- 2012 szczególnie zadbano o wystrój Sali Kominkowej oraz Alkierza na parterze budynku. Pomieszczenia zostały wyposażona w komplet mebli XIX-wiecznych (szafy, kredens,toaletka), zainstalowano również karnisze zaprojektowane do charakteru sklepienia kolebkowego oraz zakupiono firany. W roku 2010 w sali wystawowej na I piętrze (sala Lubomirskich) zainstalowany został nowoczesny, ale nie ingerujący w zabytkową substancję system oświetleniowy. Stowarzyszenie pozyskało również gobeliny, które ozdobiły sale na parterze, I piętrze, a także na klatce schodowej.

 

Zachowanie stylowego charakteru wnętrz ma znaczenie przy realizacji programów otwartych dla publiczności i umożliwia prawidłowy odbiór takich wydarzeń artystycznych, jak: koncerty muzyki dawnej, koncerty i recitale chopinowskie, warsztaty i pokazy tańców historycznych, realizowanych w ramach cyklicznych projektów Stowarzyszenia. Zrealizowano projekt instalacji klimatyzacyjnej w jednej z sal na I piętrze (sala Marceliny Czartoryskiej), dzięki czemu seminaria, konferencje, wykłady, spotkania czy warsztaty literackie mogą odbywać się w komfortowych i sprzyjających warunkach. Ponadto na bieżąco wyposażane są pokoje gościnne służące rezydentom programu literackiego Willi Decjusza.

 

Program konserwatorski Willi Decjusza obejmuje utrzymanie zabytkowego charakteru zespołu budynków oraz założenia ogrodowego wokół willi. Program ten ma na celu wyposażenie wnętrz budynków w stylowe lub zabytkowe meble, obrazy i gobeliny. W 2002 roku, w ramach programu konserwatorskiego rozpoczął się pierwszy etap rekompozycji ogrodu gotyckiego, znajdującego się obok Domu Łaskiego. W ramach sponsoringu prace wykonała krakowska firma „Archikrak” Studio Sztuki Ogrodowej prowadzona przez Marcina Gajdę. Zakończono też prace konserwatorskie bramy w ogrodzie różanym w obrębie tzw. romantycznej ruiny. Prace konserwatorskie finansował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. W 2003 roku program konserwatorski Willi objął remont tarasu, w tym również wykonanie nowej izolacji. Prace konserwatorskie finansował SKOZK. W następnym roku wykonano malowanie konserwatorskie sal we wnątrzu pałacu i w Domu Łaskiego. W 2005 roku odrestaurowano parkiety w willi. Zaplanowano kontynuację malowania konserwatorskiego wnętrz Willi Decjusza oraz zamontowanie bramy wjazdowej od strony ul. 28 lipca 1943 roku. Ponadto corocznie program konserwatorski obejmuje bieącą konserwację kamieniarki, stolarki oraz bieżące utrzymanie terenów zielonych wokół Willa Decjusza.

 

Koordynacja: dr Zbigniew Beiersdorf,

Pełnomocnik Zarządu Stowarzyszenia Willa Decjusza ds. Konserwacji