facebook

Plener Artystyczny

Aranżacja spektaklów umożliwia wydobycie walorów zabytkowej przestrzeni, pokazanie widzom i zwiedzającym w niecodzienny sposób. Zrealizowane dotychczas widowiska wykazały, że znakomicie prezentują się tu sztuki nawiązujące do epoki Renesansu, a u czestnicy plenerów mają okazję do obcowania z różnymi dziedzinami sztuki: teatrem, muzyką, architekturą, scenografią i tańcem. Tego rodzaju wydarzenia kulturalne spotykają się z roku na rok z coraz większym zainteresowaniem ze strony publiczności.

 

 

 

I Plener Teatralny w Willi Decjusza
5 lipca 1998

 

“Lekarz mimo woli” Moliere
T. Ludowy, Kraków
“Miarka za miarkę” W. Szekspir
T. im. J. Kochanowskiego, Opole

 

II Plener Teatralny
Szekspir w Willi Decjusza

28-30 maja 1999

 

“12 scen z Hamletem”
T. Rozrywki, Chorzów
“Dzieła wszystkie Szekspira”
Polish Shakespeare Company, Warszawa
“Sen nocy letniej”
T. im. L. Solskiego, Tarnów
“Sceny z Króla Leara”
PWST, Kraków
“Wesołe kumoszki z Windsoru”
T. Ludowy. Kraków

 

III Plener Teatralny
Teatr Dziś

17-18 czerwca 2000

 

Recycling, T. Różewicz
T. Lalek, Wrocław
“Deballage-Rozpakowanie, J. Szajna
T. im. W. Siemaszkowej, Rzeszów
Spotkanie z poezją od J. Kochanowskiego do W. Szymborskiej
aktorzy musicalowi, Warszawa
Ty za blisko, W. Oszajca
T. Polski, Poznań

 

IV Plener Teatralny
Szekspir w Willi Decjusza

21-22 lipca 2001

 

“Chwila dla Willa, czyli… sonetowanie”
T. Maska, Jelenia Góra
“Śmierć Ofelii”
“Lady Makbet”
T. Gestu i Ruchu, Kraków

 

(V Plener) Rulling Passions

 

Spektakl plenerowy: RULLING PASSIONS: Music & the Monarchy 24 sierpnia 2002. W widowisku wzięli udział artyści z Wielkiej Brytanii: światowej sławy sopranistka Alison Pearce z Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie, a także Paul Wynne Griffiths, który wykonał oprawę muzyczną spektaklu na fortepianie i klawesynie. Całość poprowadził Robin Simon, autor scenariusza całego przedsięwzięcia artystycznego. Widowisko zawierało muzykę komponowaną dla brytyjskich monarchów od czasów króla Jerzego I aż do czasów nam współczesnych. Muzyka została wzbogacona projekcją wizualną najbardziej reprezentacyjnych przykładów brytyjskiej architektury, rzeżby i malarstwa, które zostały zaprezentowane na centralnie ustawionym ekranie. W widowisku zostało zacytowanych wiele dzieł, m.in. Burza oraz Jak wam się podoba W. Szekspira, Opera żebracza Gay’a, czy Juliusz Cezar G. F. Handla. Elementy tego multimedialnego widowiska połączyła ze sobą opowieść o życiu, osiągnięciach i zwyczajach brytyjskich monarchów. Poszczególne okresy historyczne ilustrowane były odpowiednimi przykładami z brytyjskiej sztuki oraz utworami muzycznymi komponowanymi w danym czasie. Dzięki temu powstał spektakl pełen harmonii i dworskiej elegancji. Udział artystów z Wielkiej Brytanii, mających za sobą sukcesy na światowych scenach zapewnił bardzo wysoki poziom wykonania spektaklu. Aryści wystąpili na scenie, której naturalną scenografię stanowiła wschodnia fasada Willi Decjusza. Wykorzystano arkadowe loggie, taras oraz kamienne, reprezentacyjne schody przed głównym wejściem do Willi.

 

Spektakl został dedykowany Jej Wysokości Królowej Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Elżbiecie II z okazji 50 rocznicy wstąpienia na tron oraz został objęty honorowym patronatem Jego Ekscelencji Ambasadora Michael’a Pakenhama.

Koordynacja: Katarzyna Trojanowska
Partnerzy: British-Polish Chamber of Commerce
Fundatorzy: Medicover i CH2MHill

 

VI Plener Teatralny w Willi Decjusza

 

Podczas VI Pleneru Teatralnego w Willi Decjusza, 14 września 2003 roku został zaprezentowany spektakl baletowo pantomimiczny Szachy w reżyserii Pawła Winszczyka. Poemat renesansowego Mistrza słowa – Jana Kochanowskiego stał się pretekstem do stworzenia spektaklu opartego na tańcu renesansowym. Dzieło to łączyło w sobie słowo, pantomimę oraz taniec historyczny. Układy choreograficzne w stylu włoskim i francuskim oparte zostały na szesnastowiecznych traktatach tanecznych. Inscenizację oraz choreografię do spektaklu przygotowała Romana Agnel, a przepiękne i skomplikowane układy wykonali tancerze baletu dworskiego Ardente Sole. Spektakl został przedstawiony w Ogrodzie Gotyckim Willi Decjusza. Było to drugie wykonanie Szachów Jana Kochanowskiego, wystawione zostało natomiast po raz pierwszy w nowej przestrzeni zaaranżowanej po restauracji fragmentu ogrodów otaczających Willę Decjusza. Wydarzenie zostało gorąco przyjęte przez licznie zgromadzoną publiczność. Dodatkową atrakcją dla odwiedzających w tym dniu Willę była możliwość rozegrania partii szachów na specjalnie z tej okazji przygotowanej plenerowej szachownicy.

 

Koordynacja: Katarzyna Trojanowska
Fundatorzy: Miasto Kraków, Plus GSM

 

See also